Czy warto budować dom w zimie ?
Budowa domu zawsze stanowi duże wyzwanie. Jednak czy podjęcie się jej w czasie zimy jest na pewno dobrym pomysłem? Wbrew pozorom, ten pomysł może okazać się całkiem trafiony. Zimą o wiele łatwiej znaleźć dobrą ekipę budowlaną, gdyż w sezonie bywa to zdecydowanie trudniejsze.
Warto jednak pamiętać, że podczas niskiej temperatury nie można wykonywać wszystkich prac budowlanych. Co więc zrobić w czasie zimy, a z czym poczekać do wiosny? Zimą raczej nie przeprowadza się prac ziemnych. Podczas mrozów grunt staje się bowiem twardy, dlatego nie można wykonać wykopu fundamentowego.
Jeśli jednak został on zrobiony wcześniej, to nie wolno go zostawić bez zabezpieczenia. Zimno może zniszczyć strukturę gruntu, dlatego powinno się wyłożyć na wykopie słomiane maty czy też płyty ze styropianu. Jeśli natomiast chodzi o tynkowanie elewacji oraz jej ocieplanie, należy wiedzieć, że w tym czasie takie prace najlepiej wykonywać partiami.
Przy dobrej pogodzie, podczas mocowania płyt styropianowych, dobrze sprawdzi się zimowa wersja zaprawy. Dzięki niej można przeprowadzać prace elewacyjne nawet podczas temperatury wynoszącej 0°C. Zima jest dobrą porą na prace wykończeniowe we wnętrzach budynków.
W zamkniętych, dogrzewanych za pomocą przenośnych piecyków pomieszczeniach, można chociażby murować ściany działowe, wykładać płytki, kłaść gładzie czy tynki. Trzeba jednak pamiętać, że podczas tynkowania temperatura musi wynosić co najmniej 15°C, a wilgoć nie może przekraczać 70%. W czasie zimy warto także zdawać sobie sprawę z tego, by odpowiednio wybierać materiały budowlane.
Nie stosuje się wówczas zapraw wapiennych, które zawierają zbyt dużo wody. Zaprawy używane w okresie mrozów powinny bowiem charakteryzować się większą zawartością cementu.
Polecane artykuły
O czym należy pamiętać tworząc projekt budynku?
Mocne fundamenty, ściany, które będą stały przez długie lata, szczelne okna i taki projekt, aby pomieszczenia były przestronne i dobrze nasłonecznione są ważne. Bardzo ważne jest także odpowiednie ogrzewanie, zainstalowanie wszelkich okablowań, doprowadzenie wody i prądu. To są bowiem systemy, bez
Siatka bagua jako podstawa feng shui
Feng shui wywodzi się ze starożytnych Chin, ale Europe podbija dopiero od kilkunastu lat. Europejczycy coraz częściej wierzą, że niewidzialne, wszechmocne siły decydują o losie ludzi, a układ mieszkania czy też umeblowanie mieszkania może mieć na te siły pozytywny wpływ i jednocześnie wpłynąć na n